Проф. Цочо Бояджиев от Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ излезе с интересна информация относно сегашния коронавирус, информира Standartnews.com. Според него, Covid-19 вече е преминал през света пред XIV век като т.н „Черна смърт“.
По думите му, настоящата изолацията, прекъснатите социални контакти, които се случват сега, са също като по време на чумните епидемии през Средновековието. Но тогава животът е бил по-затворен в определена общност. И развитието на епидемията е било по-слабо, за разлика от това в глобалния свят. И тогава обаче климатът се отчита като фактор за появата на заразата.
„Има един документ от медицинска комисия в Сорбоната, назначена да изследва причините за чумната епидемия от средата на XIV век. Медиците я свързват с някакви климатични промени. Голямата чумна епидемия, която избухва в средата на XIV век – през 1348 г., сварва населението неподготвено, както и сега се случи за много държави. В Западна Европа е имало чумни епидемии до VII век и след това изчезват. Цели 7 века няма и следа от тази болест в Европа. Появата е предизвикала голям шок. Освен това размерът на епидемията, наречена Черната смърт, е страховит – измира една трета от населението на Европа, което е страшно“, разказва философът.
Той е на мнение, че пандемията от COVID-19 води до големи промени, но не бива да се абсолютизира, като се казва: „Светът вече няма да е същият“.
„Аз се дразня, но същевременно разбирам, а дълбоко в себе си одобрявам това, че институциите, ангажирани с борбата срещу пандемията, избягват да правят категорични прогнози. Използват се математически модели, прави се доста предпазливо. Това е умно поведение. Макар че ме дразни. Искам да ми кажат: две седмици още ще си стоиш вкъщи и след това вече ще можеш да изпиеш една бира на спокойствие навън“, уточни проф. Бояджиев.
Той стига и до по-сериозни разсъждение, че е рисковано приемането на такива рестриктивни мерки, каквито сега има. Защото не е изключено на властимащите да им хареса послушанието на хората, затвореността, изолираността.
Най-натрапващата се дума покрай епидемията от коронавирус е изпитание. Изпитание на нашия интелект, на нашите духовни сили. Готовност да приемем това изпитание и да не се предаваме. Защото, както казва един от героите на писателя Димитър Бочев: „Животът сам по себе си е толкова жалък, че не си струва да му се предаваме“.
Прегледана: 3184