- Advertisement -
Стотици опити за измами в сайтове за свободна продажба на стоки втора употреба у нас са засекли от ГДБОП. Пред БНР антимафиотите обясниха, че има и зачестяване на случаите на кражби на профили в социалните мрежи.
В последните месеци опитите за измами в платформите за свободна търговия у нас са зачестили, обясняват от ГДБОП. Официално властите разследват част от тях, защото на практика повечето хора не подават сигнали и така нещата приключват в онлайн пространството. И така се оказва, че в онлайн пространството няма почти нито едно място , което може да бъде определено като безопасно.
След като откраднат данните от банковите карти, измамниците пазаруват с тях в интернет.
От ГДБОП отчитат и увеличение на случаите на кражби на профили в социалните мрежи.
На практика в част от сайтовете и платформите за запознанства и свободно общуване в социалните мрежи регистрирането на фалшив профил не е проблем. Най-често и най- масово регистрациите се правят с фалшиви имена, псевдоними, понякога дори и пол. В част от подобни платформи се изисква проверка на телефонен номер и имейл, и регистрацията е факт. Платформите не проверяват дали съответната електронна поща е създадена пет минути преди регистрацията, както вероятно най често се случва. И дали зад телефонния номер стои пълнолетен човек, каквото е изискването. Ако има публикувани снимки, те също в една немалка част са неистински.
Подобно е положението и със сигурността на потребителите в интернет и след регистрация. Абонатите трябва сами да преценят дали профилът, с който си пишат и контактуват, е истински или не.
Същата е ситуацията и с излизането или напускането на част от подобните платформи и сайтове или казано простичко изтриване на профила. В определени от тях то на практика е невъзможно. За да напусне един абонат подобна платформа, е необходимо да регистрира нов, пак неистински профил, от който да докладва предишния и той да бъде блокиран или изтрит.
Съдържанието на подобни платформи също е на ръба на закона. Често на подобни места могат да бъдат открити откровени снимки на хора с неясна възраст, като стават и място за регистрация на предлагащи сексуални услуги срещу заплащане, които в България не са легализирани. За да бъдат по-трудно спирани, често подобни сайтове са на сървъри извън България и дори извън Европейския съюз. Така контролните органи у нас са несъмнено много по-затруднени да ограничат достъпа до тях.
Източник: „Марица“/БНР
Прегледана: 42683