- Advertisement -
Президентът Джо Байдън обяви, че Съединените щати ще предоставят оръжие за 1 милиард долара за Украйна, което включва противокорабни ракетни системи, артилерийски ракети, гаубици и боеприпаси.
В телефонен разговор с президента на Украйна Володимир Зеленски Байдън го е информирал за новото оръжие.
„Съединените щати предоставят още 1 милиард долара помощ за сигурността на Украйна, включително допълнителни оръжия за артилерията и бреговата отбрана, както и боеприпаси за артилерията и модерни ракетни системи“, каза Байдън в изявление след 41-минутния разговор.
Президентът също така обяви допълнителни 225 милиона долара хуманитарна помощ, за да помогне на хората в Украйна, включително доставка на питейна вода, критични медицински консумативи, храна, подслон и пари в брой за семействата за закупуване на стоки от първа необходимост.
Най-новите оръжейни пакети за Украйна включват 18 гаубици, 36 000 снаряда за тях, две системи за брегова отбрана „Харпун“, артилерийски ракети, защитени радиостанции, хиляди устройства за нощно виждане и финансиране за обучение, съобщи Пентагонът.
В Киев украинският външен министър Дмитро Кулеба каза, че е разговарял с държавния секретар Антъни Блинкен, за да му благодари за „важната военна помощ“ от Съединените щати.
„Подчертах, че спешно се нуждаем от повече тежки оръжия, които да се доставят по-редовно“, написа той в Туитър.
Пакетите с помощ ще дойдат, когато министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин се срещне със съюзници в Брюксел. Помощта е разделена на две части – прехвърляне на излишно оборудване от американските запаси и оръжия, които са финансирани от Инициативата за подпомагане на сигурността на Украйна, която е специална одобрена от Конгреса програма.
Посланикът на Русия в ООН Василий Небензя в сряда обвини западните страни, че „водят прокси война с Русия“, като каза пред репортери: „Бих искал да кажа на западните страни, доставящи оръжие на Украйна – кръвта на цивилните е във вашите ръце“.
Украйна притиска Съединените щати и други западни държави за бързи доставки на оръжия заради засиления натиск от руските сили в района на Източен Донбас.
Александра Устинова, депутат в украинския парламент, каза пред репортери на събитие, организирано от Германския фонд Маршал: „Нуждаем се всички тези оръжия, които да използване едновременно, за да победим руснаците, а не просто да идват на всеки две или три седмици“.
През май администрацията на Байдън обяви план за предоставяне на Украйна на високомобилни артилерийски ракетни системи M142, след като получи уверения от Киев, че няма да ги използва за поразяване на цели на руска територия. Байдън наложи условието в опит да избегне ескалацията на войната в Украйна.
Ракетната артилерия в този пакет от помощ ще има същия обхват като предишните доставки на ракети в САЩ и се финансира от програмата, която беше одобрена от американските законодатели и позволява на президента прехвърлянето на военно оборудване от американските запаси без одобрение на Конгреса, защото е „спешен случай“.
За първи път САЩ ще изпратят в Украйна наземни пускови установки „Харпун“. През май Ройтерс съобщи, че САЩ работят върху потенциални решения.
Системите „Харпун“ са произведени от Boeing Co и струват около 1,5 милиона долара за ракета, според експерти и ръководители от индустрията.
Бойни полета
Руският президент Владимир Путин изглежда възнамерява да установи пълен контрол над Донбас, части от който се държат от подкрепяните от Москва сепаратисти в провинциите Луганск и Донецк.
Русия съсредоточи по-голямата част от огневата си мощ върху източния град Северодонецк, като същевременно се опитва да консолидира контрола върху южната територия, обхващаща стратегическия град Херсон, северно от Черно море.
Украинските войници се бият, за да си върнат земя в житни полета и празни села по пустата магистрала между град Николаев и окупирания от Русия Херсон.
Генерал-майор Дмитро Марченко, който ръководи силите на Украйна в Николаев, каза, че войските му могат да постигнат победа над Русия, ако получат необходимото оръжие.
„Ясно е, че това няма да свърши скоро. Но, ако ни бъдат дадени всички оръжия, от които се нуждаем, контраофанзивата може да приключи до края на лятото“, каза Марченко пред подкрепяното от САЩ радио „Свободна Европа/Радио Свобода“.
Херсон падна в ръцете на руските сили през март, скоро след като Москва нахлу на 24 февруари в това, което описва като „специална военна операция“ за разоръжаване и „деназификация“ на Украйна. Киев и неговите съюзници наричат това неоснователен предлог за война, в която загинаха хиляди души, а милиони бяха разселени.
Битка за Донбас
След като бяха изтласкани от покрайнините на Киев през май, руските войски съсредоточиха усилията си върху превземането на целия Донбас, индустриален регион, където боевете през последните седмици бяха съсредоточени срещу Северодонецк, който сега е до голяма степен в руини.
Украинските войски, които се укриват заедно с цивилни в химическия завод в Северодонецк, пренебрегнаха руския ултиматум да сложат оръжие в сряда. Кметът на града Александър Стрюк казва, че украинските войски все още защитават града, въпреки че всички речни мостове са разрушени и пътят им е блокиран.
Украйна казва, че повече от 500 цивилни, включително 40 деца, остават заедно с войници в химическата фабрика, където се крият от седмици заради руски бомбардировки. Сепаратистите в района твърдят, че вътре може да има до 1200 цивилни.
Русия каза, че е отворила хуманитарен коридор от завода в сряда, за да позволи на цивилните да избягат на контролирана от нея територия. Тя обвини украинските сили, че нарушават този план и използват цивилните като жив щит, което Киев отрича.
„Няма пречки цивилните да напуснат… освен принципното решение на самите власти в Киев“, се казва в изявление на руското министерство на отбраната. Ройтерс не успя да потвърди това твърдение.
Сергей Гайдай, губернатор на Луганска област, обяви, че армията на Украйна защитава Северодонецк и се опитва да спре руските сили да превземат неговия побратимен град Лисичанск на отсрещния бряг на река Сиверски Донец.
Източник: Юрактив.бг
Прегледана: 169190